čtvrtek 26. února 2015

Černá skříňka #5 - Belize, Mexico, USA

[ Martin Melka ]


Je to tak, zastávka v Belize byla kraťoučká, v USA jsme cestovali taky jenom chvíli, takže si to dáme i s Mexicem pěkně na jeden zátah. Tenhle díl je teda poslední. Bylo by lepší kdyby byl devátej, aby to bylo symboličtější, ale představte si, že je to v šestkový soustavě. Bez dalšího odkládání, tady je poslední část naší štreky.

Belize

Rozloha: 22 966 km×km (ČR 78 866 km×km)
Nejvyšší bod: Doyle's Delight 1 124 m.n.m (ČR 1603 m.n.m)
Počet obyvatel: 312 971 (ČR 10 521 646)
Měna: Belizský dolar (1 BZD = 0.5 USD = 12.10 CZK) 


Belize je malá zemička pod Mexikem, vpravo od Guatemaly. Jako jediná ze středoamerických zemí to byla britská kolonie, takže se tu mluví oficiálně anglicky. Jejich měna je pevně svázaná s americkým dolarem v poměru 2:1, takže ať se děje co se děje, vždycky za jeden americkej dolar dostanete dva belizský. Proč teda rovnou nemít americký dolary jako měnu? Protože to by bylo moc jednoduchý a nedali by se na tom ochcávat turisti. On totiž belizskej dolar má stejnou značku jak americkej, takže se občas stane, že něco stojí dvakrát tolik než by si myslel (protože místo v belizskejch cenu uvedou v americkejch, ale jaksi to nezmíní) Nebyl jsem na Jamajce, ale tohle je pro mě zatím nejvíc rastafariánská země. Černočerný černoši (no racism), dredy, víte o co jde.

23.12. - Caye Caulker, Belize

Ráno "private shuttle" - spolu s dalšíma lidma, samozřejmě. Cestou nastupujou, vystupujou; nevim jakej je teda rozdíl mezi soukromou dodávkou a busem. No, fuck it. Po 2.5 hodinách hranice, jdem přes most a platíme $2.5 za opuštění Guatemaly. Whatever, to ještě neni tak hrozný. Na belizskej straně se mluví ANGLICKY. Anoooo, konečně něčemu taky rozumim.

Anglický cedule. Vypadá to jako maličkost, ale mé srdce zaplesalo.


Přímo na hranice nejezdí busy, museli jsme vzít taxíka. Prej za $7.5 za všechny nás hodí na zastávku autobusu. Ok. Jedeme do města poblíž, vystoupíme a oni chtějí $15. Prej protože se musely vzít dvě auta. Hej nekecej, to snad bylo jasný když si s váma SEDM lidí domlouvá taxíka, že budete muset vzít DVA osobáky. A všichni jsme při domlouvání byli pohromadě, takže moc dobře věděli že to tak bude. Dohadujeme se, platit nechceme. Přijel autobus, tak si prostě jdem sednout dovnitř. Revizorka trochu zmateně kouká a že támhleti tvrdí, že jsme jim nezaplatili. Jo, jsme ochotný zaplatit $7.5, ale ne dvakrát tolik. Nakonec přijíždí policajti, povídaj si s náma, pak s taxikářema, usmívají se, všechno v chillu a pak "no, taxikáři maj pravdu, zaplaťte". Oukej. Těžko se o tomhle hádat s policajtama, takže platíme. První dojem z Belize pěknej!

V Belize City divnej chlápek nabízí dovézt nás zadarmo do přístavu na loď na ostrov. Takže ok, tam jsme chtěli. Nakonec jdeme pěšky asi 3 km do onoho přístavu, což bylo původně v plánu, jenom teď s náma byl tenhle podivín. Dík, fakt jsi nám pomoh! Když jsme přišli do přístavu, i lidi co s nim pracujou se mu tak trochu vysmáli, asi známá firma. Za $13.5 zpáteční loď, docela rozumná cena. Hodinová jízda rychlou sportovní lodí a jsme na ostrově.

Palmy, mola a průzračný moře. Klišé nebo ne, je to idylka


Rastafarián nás nabízí dovést k hostelu, trochu obezřetně přijímáme, protože je jasný že to není žádnej samaritán. Všechno je vesměs plný, nakonec jsme skončili v Bella's backpackers - mají jenom dvě místa na postelích - BZD25 za postel; jinak můžem spát na zemi nebo dát hamaky kamkoliv kde najdem rozumnej plac, to á BZD15. Nejsme vybíraví, tohle je panečku deal.

*západ slunce*


Rychlej check-in a jdeme na molo/pláž/koupák The Split (průplav mezi tímhle a vedlejším ostrovem) na fotku v santa čepicích a s rumama. Lidi se s náma fotí! Ach, 5 minut slávy. Potom chvíle cachtání, večeře v Panda China, hovězí Chow Mein za BZD8. Našim číňanům v bistrech občas neni rozumět, ale tohle bylo naprosto nesrozumitelný. A to si myslim že anglicky rozumim kdeco.

Santovská sausage party!


24. 12. Váááánoce, Belize

Ráno jsem zjistil, že jsem spal na přetočený hamace. Fuck, proto to bylo tak nepohodlný a ... točivý. No nic, vstáváme, jdeme pro mlíko, cereálie a chillíme. Vedle hamak se jen tak sluní krokodýl, nic neobvyklýho.


Prostě krokodýl. Pár metrů od hamak. Koho by to napadlo.


Přes den jsme líný, neděláme nic, dyť jsou vánoce. Jdeme na "pláž", na oběd opět čína od nesrozumitelný asiatky. A pak zase na pláž. Bikini! Přeplavali jsme průplav a prošli se po severním ostrově. Po půl kilometru jsme narazili na umělou pláž z bílýho písku a rozlámaných mušlí (jo, bolelo to jak sviňa). Marek už to nevydržel, musel se jít vysrat do křoví a utřít se avokádovníkem. Úplnej skaut.

Blbneme v průplavu, docela silnej proud, tak plavem proti němu, dáváme pár kyblíků s ledem a pivama a jsme furt ve vodě, protože jinak by nás totálně sežrali komáři. V jednu chvíli tam nějakej rastafarián venčil svý tři pitbully, co vypadali docela drsně. A těm nestačí jen blbej míček, hráli aport s kokosem.




Setmělo se, hurá domů na rumísek. Zašli jsme na večeři, kapra neměli, tak jsme se spokojili s barakudou (ale jíst jí bylo stejně otravný jak kapra, takže to bylo docela věrný tradici). Po hodině pitvání tý ryby jsem jí konečně dojed, ale už jsem zas měl hlad. Někoho napadlo, že si dáme humra, když už jsme tady. Hledání, hledání, za BZD30 jsme něco objevili. Vypadal zajímavě, ale moc mi nejel, to maso má prostě divnou chuť. Nevim co na tom všichni vidí. Zpátky domů a další rumy, zásoby máme dobrý. Víťa leží v hamace, popíjí, a postupně se dostane do totál wasted stavu. Něco blekotal a usnul. Když jsme si pak řekli pápá a šli spát, šel dovnitř, zázrakem se vysápal na palandu, ale pak si uvědomil že nemá mobil. Natáhnout se na něj bylo nad jeho síly, takže hodil placáka na betonový stavební kostky, co sloužily jako schody. Stylový. Jak známo, děti a vylitci maj štěstí, takže mu nic nebylo.

Řekli nám "pokud najdete místo na hamaky, můžete spát". Tak jsme ho našli. Pod schodama, vedle bordelu a krokodýlů. Ale bylo to levnější.


Ve 4 ráno u nás byli z nějakýho důvodu policajti. Ležel jsem v hamace, pod sebou měl pantofle a mobil a oni že si ho mam dát někam jinam, že tu prej občas chodí lidi a ukradli by mi ho. Ok, dík. Pak se ptali, kolik tady za to platíme. Řekli jsme jim to, oni tak chvíli přikyvovali a pak prohlásili "chlapi, tohle neni dobrý, co tu děláte" a odešli. Ale předtim ještě důkladně posvítili baterkou do ksichtu, abysme to neměli tak jednoduchý. Nerozumim tomu :D

Mexico

Rozloha: 1 964 375 km×km (ČR 78 866 km×km)
Nejvyšší bod: Citlaltépetl 5 636 m.n.m (ČR 1603 m.n.m)
Počet obyvatel: 112 322 757 (ČR 10 521 646)
Měna: Mexické peso (1 MXN = 1.62 CZK) 


25. 12. Mexico

Těžký ráno. Fuj. Hnus. V 7 balíme, skládáme, vodní taxi jede v 8. Docela narvaný, "překvapivě", město ale jinak mrtvý. Loď cestou skákala docela dost, akční jízda. Ale kolem sedělo pár slečen, takže to skákání až tak nevadilo. Ehm.



Po hodině v přístavu a žaludek na vodě. Uff. Jdem na bus, cestou taxikáři vykládají jak "sorry, dneska bus nejede, vždyť je boží hod". Ignorujeme, chceme si to ověřit sami. A samozřejmě že busy jezdí. Zmrdi.

Čekáme, čekáme a čekáme. Po hodině a půl konečně bus. Hurá. A tak do něj nasednem a .. čekáme. Aspoň že Belizský busy nejsou tak narvaný jako jinde. Na hranicích nás vyhodili, my zaplatili nekřesťanskej poplatek BZD34 a šli dál. Za trest jsme jim, synchronně, pochcali imigrační. Já jim dam vybírat takový prachy od turistů s rozpočtem.

Poslední hraniční fotka, slibuju. Mexikooo!

Velká, veeelká duty free zóna. Vešla by se tam středně veliká vesnice. Opuštěný casina, hotely a tak. Nikde ani člověk. Na hranicích do Mexika byl u kontroly semafor. Každej si zmáčknul tlačítko a semafor hodil buď zelenou nebo červenou. Asi na náhodu - když zelená, nekontrolovali tě, když červená, tak tě prošacovali. Zajímavej systém.

Nikde žádnej bankomat, pesos nemáme. Taky žádnej bus, takže zase potřebujeme taxi. Řidič by si dolary vzal, ale za hodně vochcávací kurz. Nemáme na výběr, takže bereme. $16 za 7 lidí za kilometrovou jízdu. Ugh. Ale hurá do Chetumalu na ADO autobusák. Za MXN147 máme lístek na autobus i s místenkou!!! Wow. Dost cool. Vypadá to tu docela civilizovaně.

Hrozná klimatizace. Musel jsem bejt tu cestu ve spacáku. Mexiko má normální silnice z asfaltu! Dojeli jsme to Tulúmu a našli hostel - MXN50 za místo na hamaku, MXN60 za stan a matraci, MXN150 za postel. Docela dobrý, na to že to je Mexiko. Čekali jsme, a všichni nás varovali, že to bude dražší.

Dodnes jsem na svůj hamakostan hrdej. Akorát mi promokla bota. Ale to je irelevantní.


Ale jídlo, to je pohoda! Litrová fanta MXN12. Velkej hotdog, spoustu kravin v něm, habañeros a tak, za MXN10. Regulérní velký jídlo, fajitas, MXN50. Hell yes. Pro gurmány je Mexiko určitě výhodná země.

Totální dluhová krize, nevíme kdo komu co dluží, Štefan neni v dlužníčku a to dělá srance.

Prší, poprvý od Kostariky. Což je neskutečně super, když jsem si zaplatil místo venku s hamakou! Tarp power to the rescue! Provizorní stan z plachty a je to. Kupodivu docela drží, nemoknu. Jeden konec přivázanej plavkama k židli, druhej tkaničkou boty (ale ta bota byla pořád připevněná k tkaničce. A po plachtě voda stékala... přímo do boty. Jsem idiot.)

26. 12. Tulúm, Mexico

Spaní extrémně relaxující a stan vydržel. Nezmoknul jsem! Co teď? Prvotní plán je Tulúm a kolem 2 vzít bus a jet k Chicken Pizze (a.k.a. novodobý div světa Chichen Itzá). Bereme shuttle k archeologický oblasti Tulumu za MXN20. Vystojíme malou frontu a za MXN59 vstup. Oproti Tikalu rozhodně rozumnější cena. VŠUDE LIDI. To je fakt brutál. Tikal je přece jenom míň přístupnej pro davy američanů a asiatů, ale to se tady říct nedá. Wow. Slyšíme češtinu. Vypadá to na nějakej zájezd, takže se tak couráme nenápadně kolem a posloucháme českou průvodkyni. Ještě že jsme si průvodce nebrali. Celej areál je kompaktnější než Tikal, za hodinu a půl jsme hotový. Cestou zpátky kupujeme tour na Itzá, cena skončila na "$50", nebo MXN650, jestli chceme platit lokální měnou. (Což chceme, protože to vyjde na $44, týpek si splet kurz :D), takže docela pohoda, když je v tom cesta, vstup, i jídlo při návratu.

Tulúm, mayské město na útesech. Na to jak se vyžívali v lidských obětech si uměli vybrat pěkný místa, kde žít.


Přes zbytek dne relax, hledání burrita (který jsme našli, ale bylo dost jiný než bych si představoval - jak může bejt americký burrito lepší než mexický?!). Trochu shoppingu nesmyslů a večer jdeme pro zeleninu na guacamole. Trochu kyselý, dali jsme tam moc limetky, ale kurva dobrý. Tahle zelená věc je fakt famózní. Pak na zaplnění hotdog, pivko a sprdnutí od mexický policie, že na veřejnosti se nesmí pít. Museli jsme vylejt asi 300 ml piva :(

Doma studená sprcha (i přes svou relativní vyspělost tu ještě neobjevili koncept teplý vody) a další noc v hamace.

27. 12. Chichen Itzá, Mexico

Ráno sušenky, banány, středoamerická klasika. Zmizela mi ze zásuvky powerbanka. Zase. Naštěstí jí (zase) měl majitel, kterej jí schoval, aby jí někdo nevyčořil. Uf.

Jdem k supermarketu San Francisco, v 9 má tour začít. Prázdno, nikde nikdo. Chvíli po 9 přijede 10 minibusů, milion lidí, bordel, chaos. Čekáme jak volové, v 9:40 konečně jdem a jedeme velkym klasickym autobusem. Náš guide Viktor docela povídavej, ale mumlá a je těžký jeho špangličtině rozumět. Doufam že to nebude 50 lidí s jednim guidem...

Hřiště na mayskej fotbal. To vlevo nahoře je branka. Dneska všichni říkají, jak je fotbal jejich život. Ne, pro Maye byl fotbal jejich život.


Mno, tak cesta byla na 2.5 hodiny. Na chicken pizze jsme byli v půl 12, tisíce lidí, hrůza. Záchodová pauza, další půlhodina nicnedělání a pak konečně jdeme dovnitř.

První pohled - dominantní pyramida, pak hřiště, kde tehdá hráli nějakou Májskou hru. Bylo to 7 na 7 lidí, něco jako dnešní fotbal, akorát se míče kopaly skrz obruče nějakých 5 metrů nad zemí, co měly průměr asi 50 cm. Chtělo to docela skill. Hrát v tomhle zápase byla velká čest a tak ten kdo vyhrál, měl to štěstí, že mohl být obětován těma, co prohráli. A to se vyplatí! Poražení vítězům usekli hlavu, stáhli z ní kůži a pak lebku nabodli na kůl. Potom do kamenu vytesali podobiznu jejich oběti. Výsledkem je působivá zeď z desítek, stovek kamenů pokrytých lebkama propíchanýma kůlama.

Napíchlý lebky vítězů. Dneska se píšou jména týmu na Stanley Cup, to je nuda.


Architektura Májů byla zajímavá. Hřiště bylo na dýlku asi jako fotbalový hřiště, ale i tak, když se na jednom konci promluvilo do takovýho přístřešku, kde sedával nejvyšší kněz, hlas byl slyšet na druhým konci hřiště. Podobná věc se děla s hlavní pyramidou - když se před ní zatleskalo, tak ozvěna zněla jako zpěv jejich posvátnýho ptáka Quetzala. Drsný.

Po hodině povídání rozchod na 45 minut. Cože? Vůbec neni čas se po areálu podívat. Koukáme na díru v zemi s vodou, ve který se pořádaly slavnostní oběti (Májové byli fakt švihlý, co se týče obětování všeho) - dcera nejvyššího kněze tady první den jen tak meditovala, druhej den hodovala a třetí den se ožrala, zfetovala, myslela si že je tygr a skočila dolů. Obřad jak má bejt.

Pyramida Chichen Itzá a šest nerdů.


Chlápek opodál nabízí "ručně malovaná" trika a tílka za "jeden dolar". Zkoušíme, trika nic moc, ale tak za jeden dolar? To by asi šlo. Michal že do toho půjde. Ujišťuje se na ceně. Prodejce "ano ano, jeden dolar". "Fakt? Jeden dolar?" "Jo, jeden májskej dolar". Aha, májové totiž určitě měli dolary, ty vole. Ale zeptáme se "no, a kolik teda ten májskej dolar je?" "No.. asi.. asi tak 35 dolarů" Cože :D Vysmáli jsme se mu a za jeho volání "25! 20! 15!" odešli pryč. Ty trika byly hnusný. Obejdem pár staveb a bohužel už zpátky na bus. Přišli jsme akorát na deadline, ale pak dalších 45 minut čekali na japonce a dva američany. Jedeme na jídlo. Restaurace bufet-styl, takže sněz co můžeš. Bereme to jako výzvu, tož jsme Češi, a jdem si 3x přidat. Když to je zadarmo... Potom rychlý půlhodinový koupání v díře v zemi (vypadá to líp než to zní) a pokračujeme (po 10minutovym čekání na nějaký asiaty) do města Valladolidu. Žádnej zázrak, po půlhodině pokračujem do Tulúmu.

Zpátky doma Tequila session, zhodnocení dojmů a zážitků a za příjemnýho točení se spát.

28. 12. Playa del Carmen, Mexico

Ráno v 10 autobus, přesouváme se dál na sever. V Playe rovnou kupujeme lístky na 31. do Cancúnu. Letiště je cestou do města, ale i tak lístek až do Cancúnu stojí MXN62, zatimco lístek jenom na letiště stojí MXN156. What the fuck? Bohužel bus co jede do města samozřejmě nestaví na letišti, takže opět, co nám zbejvá.

Hledáme hostel, pár jich je poblíž, ale $25 za noc v dormu pro 16 lidí? Ne, dík. Za $10 jsme našli jeden, kde spíme ve stanu na zahradě celkem pěknýho místa. Byl tam bazén, ale nebyly místa na hamaky.



Ve Walmartim fastfoodu oběd (za naběračku kaše chtějí MXN35? Nechápu!) a večer uvaříme špagety, MXN8 na člověka. Šetříme :D Ale teď na pláž.

OMG. Tolik lidí. Všude bary, žádná pohoda v klidu na písku. Jdem bokem na veřejnou pláž, tam je občas i kus místa. Ve vodě je jenom pár lidí, což je docela nepochopitelný, vzhledem k jejich množství na souši. Děláme kraviny, házíme po sobě svědící kytky co plavou ve vodě, idylická sausage party. Pak se jdu projít kousek bokem, na molo, kolem barů a tak. Za čtvrt hodiny mi čtyřikrát nabízeli trávu, hašiš a kokain.

V hostelu měly bejt údajně teplý sprchy, ale asi to bylo rozbitý, takže opět ve studeným. Ale už jsme zvyklý, tak holt. Vaříme večeři, dáme rumíka. K tomu macháčka podivnou karetní hru co nás naučili američani na Thanksgiving. Vítek to totálně hejtuje, divná atmosféra, tak radši jdem spát :D

29. 12. Playa del Carmen, Mexico

Snídaně! Nějakej ten toast a zdarma vajíčka, máslo a džem. Sám jsem si udělal míchaný vejce a takhle dobrou snídani jsem za celej měsíc neměl. Potom lehce Walmartíme, kupujem dva Morgany s cannonball kelímkama, 200 korun za lahev. Rozumný.

Chvíle na pláži, plavání, ležení na písku. Poslouchání příboje, koukání na opalující se slečny. Idylka. Pak jsem se šel proběhnout, po pár kilometrech na výběžku pláže svatba. Hrozná romantika toto.

Dělat policajta v týhle oblasti musí bejt docela pohoda

Doma chill, koupili jsme na večer 12 párků za 20 korun, že je dáme do špaget. Korelace kvality a ceny rovna jedné. Naprosto nepoživatelný. Totální hnus. Takže jsme je dali chlápkovi pro psa (chudák pes) a do špaget dali spoustu pálivý omáčky (a že v mexiku pálí). Tam už nešlo o chuť, protože nic nebylo cejtit :D

Chlápek nás nechal pomoct mu s napouštěním bazénu. Netvářil se nadšeně.


Na večer pokec, rumy a pak do bazénu. To ale nestačilo, tak jdem v 10 těch půl kiláku do moře. Nebylo nic vidět, ale bylo příjemně teplý. Akorát lidi v barech na nás zírají jak kdybysme byli divný. O co jim jde? Zpátky doma pak loučení s Markem a Štefanem. Pápá :-*

30. 12. Playa del Carmen, Mexico

Snídaně na nic, nejsou vejce, nejde elektrika. Balíme, přebalujeme, řešíme real-life optimalizační úlohy. Problém batohu v praxi! Po naší částečně ztrátový kompresi to vypadá, že budeme muset checknout (připlatit si za) jenom jeden batoh. Úspěch! Přes den už pak jen tak nějak čekáme na zejtra. Jdem tradičně do Walmartu, tentokrát na utracení zbylých pesos. Koupily se sušenky, pití a džíny za MXN100 (mimochodem, nosim je každej den do školy a ještě na konci února furt drží!).


Optimalizace probíhá... 43%

[ V tuhle chvíli končí mé zápisky v deníku. Pokusím se rekonstruovat běh událostí z hlavy. ]

V hostelu pak konečně otvírám Campbell fazole, co s sebou vozím celou cestu z Kostariky. Hnusný jsou, nevim proč jsem je tahal s sebou. Moře, posezení, pivo, spaní.

USA

Rozloha: 9 631 214 km×km (ČR 78 866 km×km)
Nejvyšší bod: Mount McKinley 6 194 m.n.m (ČR 1603 m.n.m)
Počet obyvatel: 320 061 700 (ČR 10 521 646)
Měna: Americký dolar (1 USD = 24.12 CZK) 


31. 12. Playa del Carmen a Cancún, Mexico; Minneapolis, Minnesota, USA

Ráno bereme připravený optimalizovaný batohy a hurá na bus na letiště. Ten má půl hodiny zpoždění, ještě že máme dostatečnou rezervu. Na letišti se chceme checknout, mají tam na to samoobslužný terminály. Ale ujme se nás "asistent", za jehož asistence se Tomáš musí osobně dostavit na přepážku, protože to vyplnil špatně. Asistentovi řekneme že si to uděláme sami a hle, ono to jde. Fakt dík brácho. Pak čekáme, čekáme, bezdomovčíme na podlaze.

Tomáš umí zahrát bezdomovce jak žádnej jinej.



Po bezpečnostní kontrole přichází duty free zóna. A to je panečku pohled. Všechny možný chlasty na co si člověk jenom vzpomene. A chodí tam hostesky a dávají ochutnávky. Vodku, tequilu, rum, všechno. Po ochutnaných 5 panákách kupujeme rozumnou zásobu na zahřátí v Minneapolis. A navíc, $13.5 za litrovku Morgana, neber to. Restaurace na letišti jsou ještě horší než u nás. Čtvrtka Domino's pizzy za pomalu 180 korun? Zmrzlina Häagen-Dazs za 200? Pohodáč.

Hurá, letíme. Mám hlad jak prase, těšim se na jídlo. Dostanu pytlík arašídů. Proboha!

První duty free shop, kde mi dali ochutnat co prodávají. Ne že bysme si to koupili, ale potěší to.


Přistáli jsme v Minneapolis, úspěch. Angličtina. Americká angličtina. Anglický nápisy. Je super rozumět lidem. Vyzvedli jsme Majkovo checknutej batoh a on nějak smrdí. No, dal jsem do něj repelent. A ten se zmáčknul, takže se celej vystříkal dovnitř. Sorry :D Nějak se vyhrabáváme z letiště, jdeme na metro. Dobrá zpráva, v noci z 31. a 1. je všechna doprava zdarma. Yes! Jedeme do centra, downtown, a hned při výstupu z metra/tramvaje nám je jasný, že venku to tady nepůjde. Po 5 minutách jsme všichni nasraný a nevrlý. V pěti hodinách jsme se dostali z dusných 30°C do mrazivých -20°C s vichrem.

Chvilku jdeme ulicema a najdeme fastfoodovou pizzerii. Tam to zabalíme, objednáme velkou pizzu pro všechny a colu s doplňováním. Pár hodin sedíme, mícháme kolu s rumem, kecáme. Občas se dáme do řeči s lokálama - skupinka černochů viděla co děláme, tak jsem byl trochu nervózní co oni na to .. a vytáhli svou flašku a pili taky, takže dobré :D

Tříhodinnový sezení v pizzerii. Měli jsme hlad, ale nemohli jsme to sníst, protože pak by nás vyhodili.


Přišel čas na půlnoc, tak jsme si řekli, že jí oslavíme na ostrůvku pár bloků od nás. Oblíknem se, batohy na záda, flašky schovat a jdeme. Neuvěřitelná zima. Nechápu  ty zástupy holek v minisukních co čekaly frontu do klubů. Jak mohly neumrznout?!

JAK můžete nezmrznout, holky?!


Dostaneme se na most, vymočíme se z něj (retrospektivně to nebyl zrovna nejlepší nápad, ale konec dobrý, všechno dobré) a pak koukáme na občasný záblesky ohňostrojů, zapíjíme a žasneme, že jsme to všechno přežili. A protože je sakra zima, vracíme se zpátky do pizzerie pro další pizzu. A colu a rum. Jednu flašku jsme dali venku do závěje vychladit, ale když jsme se pro ní vrátili, už tam nebyla. Svině.

4+1 češi, rum, bourbon, Minneapolis, Silvestr. Kupodivu nikdo neumrznul.


V nějaký dvě ráno zpátky na letiště, tam pomalu ani živáčka, takže jezdíme na vozíkách na zavazadla, invalidních vozíkách a prostě prdel. V jednu chvíli k nám přijde nějaká ženská a místo aby nás seřvala a po americku zavřela, tak řekne "promiňte, potřebovala bych ten vozík". Ok, co jsem to řikal o štěstí?



Děláme si menší kemp u laviček a jdem spát...

1. 1. Minneapolis, Minnesota; Boston, Massachussetts; Schenectady, New York, USA

Ráno se těžce probudim, rozhlídnu a všude kolem davy lidí. Přijde ke mně sekuriťačka a prej že nesmim mít lahev od alkoholu venku - kolem nás se válí morgani. Tak to rychle vyhodím, ona je spokojená a žádný problémy. Jdeme si vystát hodinovou frontu, nechat se oskenovat tim věhlasným TSA skenerem a pak do letadla. Mám co dělat abych přežil vzlet a přistání. Po 4 hodinách přistáváme v Bostonu (mimochodem z letadla, a nejenom z něj, krásný město). Autobus z letiště na autobusák zase zdarma, yay, a tam dáme nějakej McDonald's (protože yay, USA) a po dvou hodinkách jedeme Greyhoundem do Albany.

Malá česká základna. Ta vlajka tomu dodává na oficiálnosti, takže si nikdo nestěžoval.


V tomhle busu je i Wifi, sedmý nebe. V Albany končíme a tamodsud městským 905 do Schenectady. Pořád ještě musíme dojít ty dva kilometry na kampus Unionu, ale to už je nic, v porovnání s tím, kolik jsme toho dali doteď. Dojdeme k baráku, kde bydlí Šárka (a má naše klíče, karty, všechno), napíšeme jí a ... čekáme, mrzneme, brečíme. Ta se pak konečně usmyslí nám otevřít, vítání, objímání a HURÁ, jsme doma.

Přimyslete si všude půl metru sněhu a vichr. Tak to tu vypadalo při návratu.


Dlouhej vejlet, jiná kultura, jiný lidi, jinej jazyk, jiný podnebí, jiný všechno. Zabralo nám to 34 dní, octli jsme se v 8 státech (10, pokud bereme státy USA zvlášť) a stálo to sakra za to. Díky, lidi.

Martin

čtvrtek 12. února 2015

Černá skříňka #4 - Guatemala

[ Martin Melka ]

Další část naší pouti vedla přes zemi stromů, džungle, quetzalů a dávných (a bohužel, jak se dozvíte, i současných) Májů. Na začátku postu udělám pár řádek s faktama o daný zemi, i retrospektivně, ať se trochu orientujete. Here it goes!

Guatemala

Rozloha: 108 889 km×km (ČR 78 866 km×km)
Nejvyšší bod: Volcán Tajumulco 4 211 m.n.m (ČR 1603 m.n.m)
Počet obyvatel: 14 655 189 (ČR 10 521 646)
Měna: Guatemalský Quetzal (1 GTQ = 3.17 CZK)

17. 12. Atitlán, Guatemala

Vstávání v 7, chill na hamace, než se všichni uráčili vstát taky. Odchod chvíli po 8, snídaně v panaderii a za $0.6 nach Ahuachapan. Tam přesup a za chvilku hranice! Nebylo moc lidí a nikdo nechtěl žádný prachy. Wow!

Vítejte v Guatemale. Takhle má vypadat pořádná hranice!
Mezi stanicema "duty free trh". Hrozně lidí, prodávaj kraviny, něco jak naši vietnamci. Mezi nima chodí policajti, chaos. Hned za hranicema bus do Guatemala City - nějaký 4 hodiny, ale dobrá cesta.

Dálnice byla něco jinýho než doteď - dvouproudá, bez děr, jeli jsme závratných 110 km/h. WOW. Ale ani to nebránilo "revizorovi" vylézt na střechu ze zadních dveří a pak nastoupit zpátky předníma. Pohoda. Guatemala City, alespoň co jsme viděli, docela moderní. Resp. měli tam McDonald's, Wendy's a Walmart. Civilizace. Lokální ženská nám pomohla najít další "spoj", ten byl totálně narvanej. Nohy bolí, mam je v jednom nepřirozenym úhlu celou cestu, na sobě posazenej batoh; Guatemalci se hrnou dovnitř jak do Hilbertovo hotelu (geek humor) a já trpím.

Chlápek prodává plastový iPhonc. Každý zboží má svýho kupce?

O pár agonických hodin později máme vystupovat - uprostřed ničeho. Označovalo se to jako kilometr 148. Marně jsme se s řidičem dohadovali, že nám říkal že jede až do San Pedra - on jede do San Pedro Sacatepéquez, kdežto my chceme do San Pedro la Laguna. Ale při nástupu mu nedělalo problém se na nic neptat a vzít si peníze. Octli jsme se na místě s pár barákama, fastfoodem a diskotékou. Ty bass remixy vánočních melodií by i Michala Davida poslaly do kolen.

Po pár minutách přijel další spoj. Museli jsme se vykašlat na objednaný hranolky co nám týpek dělal a jít. Tipuju, že tím přišel o největší tržbu za tejden. Trochu míň narvaný, ale stál jsem, hlava na stropě a autobus skákal - bolest. Hodinu poté jsme při otáčení se v nějakým městečku píchli. Půl hodiny stojíme, posloucháme ucházející vzduch. Pak byl odněkud vyprodukován metrovej klíč na povolení matek a mění se kolo! Trvá to, trvá, stáváme se gringo atrakcí pro místní děti. Jednoho z nich jsme se zeptali, kde se tu dá koupit pivo, a prcek nezklamal, dovedl nás do sámošky. Pak začala photosession, děcka pózovala a hrála na schovávanou. Jeden kluk se rozhod schovat za Vítka, ale to nebyl moc dobrej nápad, protože Vítek popad foťák a začal svýho svěřence fotit, takže ho bylo hned vidět. Fakt troll.

Minigang Guatemalců a gringos.


Sem tam se podíváme jak pokračuje práce na kole a v jednu chvíli z něj (na něj?) začnou šlehat plameny. The fuck? Nějakým zázrakem se kolo nakonec opravilo a my se vydali na cestu. Skákání, díry jak prase, předjíždění kamionu v serpentině vedle 100metrovýho srázu. Přežili jsme a policajti nás v San Petru la Laguna dovedli až do Yo Mama's Casa (teď už Felipe, ale Yo Mama je rozhodně lepší název). Hippie místo, ale tvrdý postele! Ve městě všechno zavřený, dáváme Quesadillas v TacoMexu.

18. 12. Indiánskej Nos, San Pedro la Laguna, Guatemala

Nikam se nespěchá, jdem po městě pro prachy, pěšky do San Juanu na vyhlídku Indiánskej Nos. U vstupu po nás chlápek chce Q30 (i když v knize má u předchozích lidí Q20, Q40... wtf)

Posezení na vrcholu Nosu. Nebylo to vůbec stabilní.

Cesta docela dobrá, prach, hodně strmá. Cestou jsme potkali sběrače kafe. Na vrcholu krásnej pohled na Atitlán. Jeden nenápadnej děda ale zjevně zavolal nějaký čuráky a ti tři pak chtěli Q50/osoba za "vstup" do "jejich" parku. Byli to potomci Mayů a říkali, jak je tohle jejich - i když jejich "revír" byl na druhý straně hory. Dohadování, výhružky, problém. Chtěli jsme od nich oficiální papír, to by prej ale bylo za Q70. Tak jsme si je chtěli při předávání peněz vyfotit. To je ale nasralo - očividně nebyli extra legální. Ale nechcem konflikt, bylo to poměrně strmý, tak dáváme výpalný. Nasraná cesta domů.

I přes idiotský Máje to za to stálo. Vpravo San Juan a za ním San Pedro la Laguna.

Chlápkovi, co jsme dole platili za vstup, jsme to řekli a on že je to bohužel běžný, ale Q50 co po nás chtěli je moc. "Správně" tak Q20. Tak jdeme na policajty, něco sepisujou, ale máme přijít ještě zejtra.

Zpátky v San Pedru jdeme zase na Quesadillas a Cuba Libre na uklidnění. Poté skupinka 5 (bez Majka a Stefana) na gulášpolívku. Ta prej bude až další den, ale sedli jsme si a pokec, vanilkový rohlíčky, Majská pálenka. Majitelka Češka, dva hosté čeští cestovatelé. Zejtra přijdem na oběd na guláš.

Pivní víla Tom


Doma už jenom pár pivek, kulečník a sezení u ohně. Izraelskej učitel hudby nám k tomu hraje na kytaru. Uměl, uměl.

19. 12. Guláš, San Pedro la Laguna, Guatemala

Ráno, řekněme to na rovinu, sračka a ucpal jsem záchod. Uups. Jdem se podívat po městě, nákupy tretek, koupil jsem si panákovou skleničku. A litrový jahodový smoothie, mmm. Potom konečně obd - gulášovka! I když bylo poznat, že je to středoamerickej styl - pálilo to jak prase. A bohužel nebyl českej chleba, za to se nám paní majitelka omlouvala. Ale zadarmo nám přidala maso co zbylo, takže si vůbec nestěžuju. Palačinky byly taky výborný, klasický český. Postěžovala si, že už to od ní pár restaurací kolem okopírovalo, ale to je holt konkurenční boj.

Česká přesilovka a němec.


Potom jsme šli nakoupit rum, majitelka s náma a dostali jsme díky ní slevu - 1 litr za 46Q? Docela dobrý! Cestou domů nákup pohledů a známek, psaní, chill. Zejtra ve 4:30 ráno jedem směr Antigua.

Předkrm.

Večeře v restauraci hned za rohem. Nachos Q25, Fajitas Q30. Nachos enormní. Snědli jsme je ve 4 lidech a byli jsme najezený. Nacpali jsme do sebe co jsme mohli z hlavního chodu a každej si tak půlku nechal zabalit. Doma balení, unavenost, čekáme na 22h, absme došli pro vypraný věci a poslali pohledy. Schránku ale na noc zamykají dovnitř pošty. Tak holt zejtra.

20. 12. Antigua, Guatemala

Ve 4 ráno budík, ale ani nejsem unavenej. To se nedá říct o Víťovi, ten je fakt grumpy. Nechal klíče na posteli, ale securiťák po něm chtěl, aby je dal jemu. Sprška nadávek a mrmlání ještě 5 minut potom :D Shuttle je pro ~11 lidí, je nás tam 7 a nějaký 3 holky. Ne moc pohodlný, nevejdou se mi ramena, nejsou opěrky na hlavu. Kolem 7 ráno stavíme v Antigue.

Jdeme na Central Park, chvíli stojíme a čumíme, pak jdem na kafe na snídani - luxusní a drahý místo. Nevim jak jsme se tam vzali. Tak jsme to vzali na čechy - kafe za Q15 s neomezeným dolíváním; já si dal čaj za Q10. Servírka pak teda koukala divně, když jsme si nic dalšího nedali a odešli. Krysa.

Venku vidíme sopku opodál kouřit. Yay. (pozn. začátkem února 2015 jedna sopka hned vedle vybouchla) Cesta přes market, jdem kolem luxusního McDonaldu - nechápu že je to nejluxusnější podnik ve městě. Na trhu si kupuju brejle za Q25 - jak dlouho asi vydrží (minulý mi praskly po 3 dnech). Hrozně lidí. Cestou na klasiku banány a nějaký lana pro naše hamaky.

Kouřící sopka v pozadí; v popředí Marek vykecává s prodavačkou - dostal z ní Facebook

Poté vycházka na kopec, výhled na město a sopku v pozadí, hodinovej relax. Na tenhle kopeček hned vedle města jsme vyšli asi za 15 minut hodně mírnýho stoupání. Takže když tam nějaká američanka na sebe namířila selfiestick a začala do telefonu hlásat "Wow, ten výhled je úžasnej. Nelituju ani minuty toho lezení nahoru..." tónem, jak kdyby zdolala Everest, museli jsme se jí vysmát.

Antigua Guatemala

Shrnutí - Antigua je prostě docela normální město, nevim proč kolem toho všichni dělají takový haló. Ve 4 bereme bus směr Guatemala. Kašleme na taxi a nějakejch 20 bloků jdeme pěšky, zatímco kolem nás se stmívá. Adrenalin.

Dorazili jsme na autobusovou stanici Fuente del Norte včas (adresa Calle 17, Avenida 8 pro zájemce) - $25/osoba noční autobus do Santa Elena. Jdem se najíst a otestovat záchody kousek vedle. Testem neprošly, nemají vodu, nedají se umýt ruce, špatně jsme vybrali. Tak že zajdeme do McDonaldu. Ale tam bylo zavřeno. Holt zaplatim Q2 na autobusáku a zajdu tam... Nejhorší záchod co jsem kdy viděl! Dostal jsem trochu toaleťáku na příděl, záchodu chybělo sedací prkýnko, pro splachování se muselo sáhnout do nádobky a ručně zvednout špunt, špína. Ale když musíš, tak musíš.

Trůn hodný krále

Přijel náš autobus a ... moderní, dvoupatrový, klimatizovaný, pohodlný. Nechápu, jak se tohle vzalo v Guatemale, ale je to super. Spíme jak dřeva. Yum.

21. 12. Tikal, Guatemala

Ráno kolem 5:30 výstup v Santa Elena. Bláznivý taxikáři klasicky cpou všude svý ksichty. Kašleme na ně, jdeme pěšky ty 3 km na ostrov Flores. Tam ubytování v Mirador del Lago, Q40/osoba. Domluvená shuttle do Tikalu za $75 total, s tim, že pro nás přijede večer o něco dýl, abysme viděli západ slunce.

Model Tikalu. Je to větší než se zdá
Hodinová cesta na Tikal, 15 km před parkem kupujeme vstupenky á Q150. 15 km s náma jede nějakej guide co furt mele kraviny a cpe nám, že ho potřebujeme. Nope, kthxbai.

Nepříjemný překvapení - park se zavírá v 6, když tam budeme chtít bejt dýl, potřebujeme další lístek za Q100 na "sunset". Fuck. Naštěstí je "zima", takže slunce zapadá už v 17:30. Háhá.

Hráči Diabla, koukejte na font!

Kašleme na guidy, jdeme si sami. Na začátku je velkem model Tikalu, hodně pěkně udělaný. Cestou spoustu map, cesty značený, nedá se tu ztratit. Docela vedro a fyzicky vyčerpávající (jdeme si tempo, ať to vidíme VŠECHNO). Zikkuraty trochu zklamání, polovina jich byla zavřená, takže se na ně nedalo jít. Ale pohledy z Templo II a IV byly super. Spoustu lidí, ale dalo se jít relativně o samotě, je to obrovskej komplex. Gran Plaza - jakýsi hlavní náměstí Tikalu - super, Mayové byli cool. Celkem bylo v areálu šest chrámů, reakce by se daly shrnout takhle:

  1. Tyyyyvole, to je obří pyramida. Wow.
  2. Typičo, ta je ještě větší! A dá se jít nahoru. Jdem!
  3. Hmmm, takhle je zavřená... fakt dobrý
  4. Další? Nejvyšší? No tak teda jdem nahoru.
  5. Dobrý no, další pyramida.
  6. Dyť je to furt to samý.
Výhled na okolní džungli. V době rozkvětu Májů byly stromy vykácený a mezi chrámama bylo město.

Cestou kolem V a VI vidíme opice, jakýhosi chlupatýho pavouka, nějaký krocanopávy a jinou havěť. Západ slunce nic moc extra, žádný grandiózní efekty a události. Zkouším dělat timelapse stínu na chrámu I, ale samozřejmě se video v půlce prostě vypnulo. @*#%!

Gran Plaza - centrum Tikalu.


Zpátky cesta za šera, ale v pohodě jsme bus v 6 stihli. Po cestě dom každej vytuhnul.

Zkoušíme lokální fastfood, ale Q40 za hamburger a hranolky? No thanks. Burger King to samý. Jdeme na nějakej street food na ostrově. Q5 za 3 tacos nebo palačinku s masem? To už je lepší. Ještě koupit pivo a jdem dom.

Dilema - bejt tu další den, nebo Belize? Hmm. Tvrdá postel vycpaná plátama molitanu, hroznej polštář. Ale zůstáváme ještě den.

22. 12. Cuevas de Actún Kan, Santa Elena, Guatemala

Náš pokoj má místo oken jenom síťku. Od 6 ráno bordel - lidi kecaj, mačkaj flašky, nedá se tu spát. Fucking hell.

Snídaně - jdeme po ostrově, hledajíc jídlo. Q3.5 za donut a jiný kusy pečiva. Neni to ale moc dobrý. Cesta kolem ostrova, ulice u vody jsou zatopený, plavou v nich ryby, kachny. Benátky #2? Co dělat? Jdeme do jeskyň!

Jde to tu ke dnu...

Jeskyně Cuevas de Actún Kan temný (kdo by to byl řek), byly tam sem tam prázdný objímky na žárovky, který samozřejmě chyběly - hodinový chození, vedro (i v jeskyních? Seriously?) a netopýři. Oukej, ale naše jsou lepší.

Co se asi stane, když sáhnu na tenhle divnej drát?


Potom supermarket a večer homemade veggie burritos, piva a rum. Chill a jdem spát celkem brzo. Zejtra ráno v 7 shuttle do Belize!